Kako se rešiti neprijatnog mirisa u frižideru – prirodni pristup
Da li ste ikada otvorili frižider i osetili neprijatan miris? Niste jedini. Miris u frižideru može biti više od neprijatnosti; može da ukazuje na to da je vašem uređaju potrebno detaljno čišćenje. Bilo da se radi o dugotrajnom mirisu ribe ili možda kiselog mleka, mi smo tu da vas vodimo kroz lake načine da se rešite neprijatnog mirisa u frižideru za uvek svež prostor bez mirisa.
Česti razlozi neprijatnog mirisa u frižideru
Ostaci hrane, zaboravljene posude sa hranom za poneti i proizvodi kojima je istekao rok trajanja mogu da dovedu do neprijatnog mirisa u frižideru. Ovi proizvodi mogu da se pokvare tokom vremena i da ispuštaju neprijatne mirise.
Redovnim čišćenjem, prosuta hrana i mrvice se brzo uklanjaju i ne mogu da postanu leglo bakterija i buđi, koje su poznate kao uzročnici neprijatnih mirisa u frižideru. Zaboravljene namirnice mogu da se nađu čak i u fioci za povrće i da vremenom doprinesu širenju neprijatnih mirisa.
Povremeno, uzrok neprijatnog mirisa može da bude problem sa frižiderom, kao što je neispravna zaptivka. Proverite da li je zaptivka na vratima negde pukla. Možda je vreme da zamenite zaptivku ili da pozovete servisere za popravak i zakažete servis za svoj uređaj.
Kako se rešiti neprijatnog mirisa iz frižidera – 9 efikasnih načina
Detaljno čišćenje frižidera treba da bude na vašem nedeljnom spisku zadataka za čišćenje. U međuvremenu, ovi prirodni sastojci će vam pomoći da se borite protiv neprijatnih mirisa, održavajući frižider stalno svežim i zdravim. Sačuvajte kvalitet vaših namirnica i zdravlje vaše porodice sa ovim savetima koji ne zahtevaju velike napore.
1. Mlevena kafa – prirodni upijač neprijatnih mirisa
Poznata po svojoj sposobnosti da apsorbuje i neutrališe mirise, mlevena kafa je odlično rešenje za uklanjanje neprijatnih mirisa iz frižidera. Jednostavno sipajte mlevenu kafu na tanjir i stavite je u frižider na 24 sata da biste efikasno eliminisali neprijatne mirise.
Nakon toga, iskorišćenu mlevenu kafu možete ponovo koristiti kao prirodno đubrivo za vaše kućne biljke.
2. Tehnika korišćenih kesica čaja
Korišćene kesice od čaja mogu da budu iznenađujuće efikasne u eliminisanju neprijatnih mirisa iz frižidera. Postavite ih u otvorenu posudu ili manju činiju u svom frižideru. Listovi čaja upijaju i neutrališu neprijatne mirise i ostavljaju frižider svežim. Kako bi zadržale efikasnost, zamenite kesice čaja svakih nekoliko dana.
3. Soda bikarbona, vrhunsko prirodno sredstvo za čišćenje i uklanjanje neprijatnih mirisa
Soda bikarbona može da se koristi za uklanjanje tvrdokornih fleka i kao prirodno sredstvo za deodorizaciju. Držite otvorenu kutiju u frižideru da upija neprijatne mirise i zamenite je svaka tri meseca.
4. Limun, soda bikarbona i so – moćna kombinacija
Mešanje limuna, sode bikarbone i soli nudi brzo rešenje za efikasno uklanjanje neprijatnih mirisa uz dodavanje svežeg mirisa vašem frižideru. Koristite ovaj metod da se rešite neprijatnog mirisa ribe i drugih upornih neprijatnih mirisa iz svog frižidera:
- Isecite limun na komade debljine 2–3 cm
- Poprskajte kriške limuna sa 2-3 kašike sode bikarbone i soli
- Stavite ih na plitak, nepokriven tanjir i držite ih u frižideru do 6 dana
Primetićete svežiji miris već za nekoliko sati. Narandža je takođe odlična alternativa ako nemate limun.
5. Moći upijanja ovsene kaše
Možda će vas iznenaditi, ali ovas nije dobar samo za doručak; njime takođe možete efikasno da uklonite neprijatne mirise iz frižidera.
Ovas upija neprijatne mirise, ulja i tečnosti, što ga čini prirodnim sredstvom za čišćenje. Jednostavno stavite nekuvan ovas u otvorenu posudu i ostavite je u frižider da se bori protiv neprijatnih mirisa. Ovas će postepeno upiti neželjene mirise iz frižidera.
6. Aroma ekstrakta vanile
Nekoliko kapi ekstrakta vanile može da transformiše vaš frižider. Navlažite jednu ili dve pamučne kuglice, stavite ih u plitku posudu i odložite je u zadnji deo frižidera. Kao rezultat ćete dobiti prirodan prijatan miris.
7. Sirće za kontrolu neprijatnih mirisa
Sirće, svestrani sastojak u domaćinstvu, nije efikasan samo u uklanjanju fleka, već i u neutralisanju mirisa iz frižidera.
Natopite papirni ubrus sirćetom. Postavite ga u otvorenoj posudi u svoj frižider. Kiselina u sirćetu čini čuda u apsorbovanju i eliminisanju jakih mirisa, što ga čini idealnim za uporne mirise.
Za trajnu svežinu, zamenite ubrus natopljen sirćetom svakih nekoliko dana.
8. Eliminišite neprijatne mirise iz frižidera pomoću krompira
Krompiri su efikasno prirodno sredstvo za neprijatne mirise u frižideru. Njihova porozna priroda im omogućava da upijaju neprijatne mirise. Krompir ogulite i isecite na male komade, stavite ih u plitku posudu i ostavite u frižider.
Zamenite ga svakog dana kako bi vaš frižider mirisao sveže i čisto.
9. Drveni ugalj za prirodno neutralisanje neprijatnih mirisa
Drveni ugalj je poznat po svojim prečišćavajućim svojstvima i može da pomogne u uklanjanju neprijatnih mirisa iz frižidera.
Porozna struktura uglja omogućava mu da upije različite neprijatne mirise. Stavite dve šolje drvenog uglja, istog tipa koji se koristi za roštilj, u nepokrivenu posudu i ostavite je na zadnji deo frižidera. Ne zaboravite da obavestite svoju porodicu, posebno decu, o ovim dezodoransima sa drvenim ugljem kako ih ne bi pogrešno smatrali hranom.
Usvajanje ovih praksi održava vaš frižider svežim između dubinskog čišćenja i doprinosi održivijem i zdravijem kuhinjskom okruženju.
5 osnovnih saveta za sprečavanje neprijatnih mirisa u frižideru
Redovno čišćenje održava vaš frižider i vaše namirnice u odličnom stanju. Evo nekoliko lakih i praktičnih saveta koji vam mogu pomoći da sprečite neprijatne mirise u frižideru.
1. Počnite od detaljnog čišćenja vašeg frižidera
Kada pokušavate da eliminišete neprijatne mirise iz frižidera, počnite tako što ćete ukloniti sve namirnice iz frižidera. Proverite datume isteka, bacite svu pokvarenu hranu ili hranu kojoj je istekao rok trajanja ili je dodajte u svoj baštenski kompost.
Ovo je takođe odličan trenutak za organizovanje i pregled onoga što imate kako biste znali šta da dodate na svoju listu za kupovinu.
Očistite zidove frižidera i unutrašnjost vrata flašom sa prskalicom napunjenom sirćetom i vodom. Police i fioke koje se mogu izvaditi, izvadite i dobro operite u sudoperi vodom i deterdžentom, pa ih vratite prilagođavajući prostor svojim potrebama.
Ako vam je potreban dodatni prostor za odlaganje, sada je odličan trenutak da razmislite o drugim dodacima za frižidere dizajniranim da vam hrana bude duže sveža.
2. Usvojte pravilo „prvo ušlo, prvo izlazi”
Stavite starije ili kvarljivije namirnice napred da biste smanjili otpad i osigurali da se iskoriste pre isteka roka upotrebe. To nije samo pitanje organizacije, već podstiče i promišljenu potrošnju.
Evo nekoliko nedeljnih navika koje će vama i vašoj porodici pomoći da izbegnete bacanje hrane i da ekonomičnije upravljate kupovinom hrane.
- Kada odlažete ostatke ili otvorite paket, stavite oznaku datuma na njega, što olakšava identifikaciju i omogućava vam da prvo potrošite starije proizvode
- Neka vam pređe u naviku da redovno proveravate sadržaj svog frižidera. Ovo ne samo da pomaže u identifikaciji namirnica koje treba uskoro da se potroše već i u primećivanju ranih znakova kvarenja
- Dodajte čišćenje frižidera na nedeljni spisak zadataka
- Razmotrite mogućnost korišćenja providnih posuda za odlaganje. Sadržaj može da bude vizuelan podsetnik šta bi trebalo prvo potrošiti
3. Kontrolišite vlažnost da produžite rok upotrebe namirnica
Razumevanje i korišćenje određenih prostora u vašem frižideru može značajno da doprinese dužem čuvanju hrane.
Na primer, fioke za sveže namirnice su dizajnirane kao idealno okruženje za voće i povrće. One regulišu nivo vlage, oslobađajući višak vlage kako bi smanjile kondenzaciju i sprečile rano kvarenje.
Zapamtite, previše vlage može da izazove buđ, dok premalo može da dovede do uvenuća.
Pregrade na vratima frižidera najbolje se koriste za začine, a zadnji i donji delovi frižidera su pogodni za meso i mlečne proizvode. Uvek poštujte uputstvo za upotrebu za optimalno odlaganje vaših namirnica.
4. Ispravno odlaganje za dugotrajnu svežinu
Čuvanjem hrane u hermetički zatvorenim posudama ili u dobro zatvorenoj ambalaži sprečava se da hrana jakog mirisa poput sireva i luka utiče na druge namirnice.
Pravilno zaptivanje takođe pomaže u zadržavanju vlage i ukusa hrane, poboljšavajući ukupni kvalitet i bezbednost hrane.
Dodaci za frižidere kao što su vakuumske posude za odlaganje napravljene od materijala bezbednih za hranu su idealni. Oni predstavljaju dobar korak ka eliminaciji neprijatnih mirisa u frižideru.
5. Održavajte optimalnu temperaturu
Ključno je da održavate odgovarajuću temperaturu u svom frižideru. Podešavanje temperature na 4 °C ili manje usporava razvoj bakterija. Za neke namirnice, poput mesa, mogu biti potrebne hladnije temperature, oko -2 °C, dok je određeno voće najbolje čuvati na oko 7 °C.
Proveravajte temperaturu u vašem uređaju u okviru nedeljne rutine čišćenja. Ako temperatura poraste, rizikujete da se formiraju bakterije koje izazivaju buđ i neprijatne mirise.
Često postavljana pitanja – kako se rešiti neprijatnog mirisa u frižideru
Šta izaziva neprijatne mirise u frižideru?
Razumevanje kako da se rešite neprijatnih mirisa u frižideru počinje sa identifikacijom izvora.
Neprijatni mirisi u frižideru obično nastaju od bakterija ili buđi, često zbog kvarenja hrane ili viška vlage. Plastična unutrašnjost je sklona upijanju ovih neprijatnih mirisa.
Redovno čišćenje, uključujući održavanje filtera za vazduh i vodu najmanje svakih šest meseci, od ključnog je značaja kako bi frižider bio bez neprijatnih mirisa.
Pored toga, mnogi od nas treba da se sete da provere posudu za kapanje prilikom čišćenja frižidera. Ova posuda se nalazi ispod frižidera i hvata vlagu od kondenzacije koja može da izazove buđ i neprijatne mirise.
Kako da se rešim neprijatnog mirisa ribe u frižideru?
Ako se riba ne čuva na odgovarajući način, frižider može da poprimi veoma neprijatan miris. Treba je dobro umotati, idealno u vakuumiranu kesu, i staviti u najhladniji deo frižidera ili zamrzivača ako se ne upotrebi u roku od dan ili dva.
Uklonite sve namirnice i operite posude i police koje se mogu izvaditi kako biste oslobodili svoj frižider od mirisa ribe. Obrišite unutrašnje zidove mešavinom sirćeta i vode u odnosu 50 : 50. Zamenite hranu i ostavite činiju limuna pomešanog sa sodom bikarbonom i solju na policu u frižideru nedelju dana dok miris ribe ne nestane.
Prirodna antibakterijska i neutrališuća svojstva limuna su odlična za eliminisanje čak i najupornijih neprijatnih mirisa i ostavljaju osvežavajući, čist miris.
Šta treba da učinim da odeljak u zamrzivaču miriše bolje?
Prvo, isključite zamrzivač i izvadite svu hranu, stavite je u posudu za led kako biste sprečili njeno odleđivanje. Zatim pomešajte toplu vodu sa sodom bikarbonom ili sirćetom, umočite čist peškir u mešavinu i koristite ga za brisanje zamrzivača i uklanjanje neprijatnih mirisa.
Dodajte kore citrusa poput pomorandže, mandarine ili limuna u zamrzivač za svež miris.
Da li mogu da koristim limetu za uklanjanje neprijatnog mirisa iz frižidera?
Apsolutno! Da biste očistili police u frižideru, iscedite sok od limete na krpu ili peškir i obrišite ih. Kao drugo rešenje, možete staviti nekoliko kriški citrusa u posudu i ostaviti ih u frižideru za veću moć upijanja. Obično je potrebno nekoliko sati da primetite značajno smanjenje neprijatnih mirisa.
Koliko često treba da čistim frižider kako bi se sprečilo stvaranje neprijatnih mirisa?
Da biste sprečili neprijatne mirise u frižideru, čistite frižider najmanje jednom u tri meseca. Međutim, ako primetite prosutu tečnost, mrvice ili bilo kakve znake kvarenja hrane, najbolje je da odmah očistite ove delove.
Redovno održavanje treba da se vrši nedeljno, kao što je brisanje polica i fioka i provera proizvoda kojima je istekao rok trajanja. Zapamtite, čistiji frižider bolje miriše i pruža zdravije okruženje za odlaganje namirnica.
Da li mogu da uklonim miris kiselog mleka iz frižidera?
Da, miris kiselog mleka se može ukloniti iz frižidera.
Prvo, izvadite mleko kojem je istekao rok trajanja i druge pokvarene proizvode. Očistite policu na kojoj čuvate mleko mešavinom jednakih delova vode i sirćeta ili sode bikarbone pomešane sa vodom.
Nakon čišćenja, stavite posudu sa ugljem, mlevenom kafom ili mešavinom sode bikarbone i limunovog soka u frižider da upije sve preostale mirise.
Ovi prirodni dezodoransi su efikasni u neutralisanju i uklanjanju mirisa kiselog mleka.