10 ključnih načina da produžite vek trajanja vaše odeće   

Otkrijte najbolji način da se brinete za vašu odeću i koje su dugotrajne prednosti odgovarajuće nege odeće.

Ponekad naiđemo na odeću koja nam je nekada bila omiljena a koja je ostala zaboravljena u dalekom ćošku našeg ormana i pokazuje znake zanemarivanja – izbledele boje, rastegnute tkanine i tvrdokorne fleke. Često je razlog tome pogrešno pranje veša, a ne proteklo vreme.  
 
Pažljiva nega odeće prevazilazi želju za dobrim izgledom i osećajem. Korišćenje promišljenih, efikasnih načina za održavanje i produženje veka upotrebe vaše odeće odražava svesni izbor načina života. Primenom naših 10 saveta za negu odeće, ne samo da čuvate svoju odeću i štedite novac već i pozitivno utičete na životnu sredinu u kojoj živimo.  

Folded clothes together with hanging clothes

 

1. Simboli za pranje veša – ne zaboravite da pogledate vodič za negu odeće  

Razumevanje jedinstvenih potreba različitih tkanina je ključno da vaša odeća izgleda najbolje što može. 
 
Poznavanje odgovarajuće temperature vode čini ogromnu razliku u održavanju živopisnih boja, dubinskom čišćenju ili uklanjanju fleka. Topla voda čini čuda za eliminisanje bakterija, dok hladna voda pruža nežnu negu za osetljivu odeću jarkih boja.  
 
Pre nego što počnete, odvojte trenutak da pročitate vodič za negu na etiketi za svaki komad odeće. Naročito ako tek učite kako da se brinete o svojoj lanenoj odeći i drugim prirodnim vlaknima.   
 
Ovaj jednostavan korak je neophodan za odabir odgovarajuće temperature vode i odgovarajućeg ciklusa pranja. Poštujte preporuke za negu odeće sa etikete kako biste produžili vek upotrebe vaše odeće.   

2. Umetnost sortiranja veša  

Sortiranje veša pre pranja nije samo bitan korak u pravilnoj nezi odeće; takođe je idealan način za uključivanje cele porodice u kućne poslove.
 
Upoznajte se sa etiketama i razvrstajte veš u gomile: belo, tamno, svetlo i stvari koje zahtevaju hemijsko čišćenje.  
 
Potom sortirajte odeću prema vrsti tkanine. Imaćete mnogo bolje rezultate u uklanjanju fleka, očuvanju boja i zaštiti osetljive odeće ako zajedno perete slične vrste tkanina, kao što su glomazni vuneni džemperi ili pamučne majice i košulje.   
 

3. Uklanjanje fleka – čisto za tren oka  

Kada je reč o flekama, treba delovati brzo. Što duže fleka stoji, to će teže biti da se ukloni.   
 
Eliminišite fleke odmah koristeći prirodna sredstva za uklanjanje fleka sa veša. Pokušajte da pomešate jednake količine sirćeta i sode bikarbone za tvrdokorne fleke. Nanesite pastu, nežno utrljajte i potom operite veš u hladnoj vodi. Prirodna sredstva su delotvorna i održivija za negu odeće.  
 
Iz praktičnih razloga možete takođe sredstvo za uklanjanje fleka u olovci  pri ruci. Ovo je brzo rešenje pomoću kojeg možete da izbegnete fleke na vašoj omiljenoj odeći.  

4. Optimalna nega odeće može da podrazumeva ređe pranje 

Ne mora sva odeća da se pere nakon svake upotrebe. Odevni predmeti, kao što su farmerice, džemperi i kaputi često ostaju čisti i nakon mnogobrojnog nošenja.     

Štaviše, pametne mašine za pranje veša sa funkcijom pare obezbeđuju temeljno, ali nežno čišćenje, savršeno za osvežavanje odeće koja ne zahteva detaljno pranje. 
 
Ređim pranjem odeće štedite vreme koje trošite na pranje veša i smanjujete potrošnju energije i vode. To je odlična navika koju treba usvojiti kada razmišljate kako da postignete da odeća traje duže i izgleda kao nova.    

5. Izbegavajte preopterećivanje vaše mašine za pranje – pronađite savršenu ravnotežu  

Pokretanje ciklusa pranja kada mašina nije potpuno napunjena uzaludno troši vodu, dok prepunjavanje mašine za pranje nije dobro za vašu odeću ili mašinu. Pronalaženje savršene ravnoteže za optimalnu negu odeće je od ključnog značaja.

Prepunjene mašine sprečavaju pravilno čišćenje i povećavaju habanje tkanine jer se vlakna previše trljaju jedna uz druga. Takođe postoji rizik da se ostaci deterdženta ne isperu baš dobro i da ostanu na vašoj odeći. Kako biste obezbedili dobro čišćenje, važno je da postignete ravnotežu u količini veša.
 
Dobar savet je da napunite oko tri četvrtine bubnja i ostavite dovoljno prostora da se odeća slobodno kreće, što je oko veličine ruke između vaše odeće i zida bubnja.  

6. Izaberite odgovarajući program za pranje  

Biranje ispravnog programa za pranje na vašoj mašini takođe doprinosi boljoj nezi odeće.   
 
Korišćenje pogrešnih odnosa vode i trajanja ciklusa može povećati habanje vaše odeće dok nepotrebno trošite energiju, što negativno utiče na vaš novčanik, odeću i životnu sredinu.    
 
Da biste pravilno brinuli o svojoj odeći, odlučite se za mašine za pranje sa pametnim funkcijama koje inteligentno prilagođavaju vreme, vodu i energiju u zavisnosti od količine veša za pranje.

7. Pametna upotreba deterdženta – manje je više  

Kada perete veš, korišćenje previše deterdženta može da dovede do formiranja previše mehurića, zadržavanja prljavštine i ostataka u tkanini umesto njihovog ispiranja.  
 
Dodavanje previše deterdženta u mašinu za pranje veša može da spreči da se vaša odeća dobro očisti. Proverite uputstva na pakovanju deterdženta i pridržavajte se preporučene količine za optimalnu negu odeće.   
 
Pored toga, pobrinite se da koristite odgovarajući deterdžent sa vaš tip mašine za pranje. Poznavanje razlika između a mašina za pranje veša sa prednjim ili gornjim punjenjem će uticati na vaš izbor deterdženta.  
 
To će produžiti vek upotrebe vaše odeće, dok će takođe obezbediti odgovarajuću negu za vašu odeću.  

8. Pojednostavljeno peglanje  

Korišćenje pegle ili uređaja na paru je dobra veština koju treba savladati kako bi vaša odeća izgledala sveže.     
 
Počnite tako što ćete proveriti preporuke za negu vaše odeće na etiketi i uveriti se da odeća može da se pegla. Pratite preporuke za odgovarajuću temperaturu za peglanje. Uvek koristite pegle na parupegle prema uputstvu za vaš proizvod. 
 
Organizujte proces peglanja tako da ovaj zadatak završite brzo i lako: 

  • Grupišite odevne predmete prema vrsti tkanine i temperaturi; ovo ubrzava proces i izbegava potrebu da stalno menjate podešavanja temperature
  • Pripremite flašu destilovane vode da možete da dopunite vašu peglu kada je to potrebno  
  • Prvo se pozabavite lakim stvarima, kao što su majice i jastučnice, a zatim pređite na stvari za koje je potrebno malo više vremena. Sa ovim sistematičnim pristupom, završićete posao za tren oka  
  • Neka odeća uopšte ne mora da se pegla. Pokušajte da složite odeću čim je izvadite iz mašine za sušenje veša. Lakše je izravnati sve nabore dok je tkanina još uvek topla 

9. Odlaganje odeće u orman kao deo rutine za negu odeće   

Obezbedite svojoj odeći prostor koji joj je potreban kako bi duže izgledala dobro. Prirodna vlakna kao što su pamuk, lan, svila i vuna uživaju u hladnim, suvim i dobro provetrenim ormanima. Time se sprečava nastajanje buđi, odeća ostaje bez nabora i izgleda dobro sledeći put kada posegnete za vešalicom.    
 
Teški komadi odeće, kao što su džemperi, treba da se slože kako bi zadržali oblik. Za druge teške odevne predmete je bolje koristiti drvene ili obložene vešalice.  
 
Ako odvojite vreme da organizujete svoj  orman, u njemu neće biti nereda i moći ćete brzo i lako da izaberete odeću. 

10. Održavajte vašu odeću suvom i bez vlage   

U vlažnim sredinama, buđ je najgori neprijatelj odeće.   
 
Obezbedite dobru cirkulaciju vazduha time što ćete povremeno ostaviti vrata ormana otvorenim. Uvek dobro osušite veš pre odlaganja u orman.    
 
Inovativna rešenja za veš, kao što su pametne mašine za sušenje veša, dizajnirana su upravo u ovu svrhu i nude efikasno sušenje svih vrsta tkanina kako bi vaša odeća bila u savršenom stanju.

Sortirajte svoju odeću po vrstama tkanina i izaberite odgovarajući temperaturni režim kako biste obezbedili da svaki odevni predmet dobije odgovarajući nivo nege.  

Kada pomognete da vaša odeća živi duže, doprinosite zdravijem kućnom okruženju za vas i vašu porodicu.